Dirofilaria immitis – czyli jak nicień sercowy zagraża Twojemu psu?

Nicień sercowy to pasożyt śmiertelnie niebezpieczny dla naszych czworonogów. Choroba wywołana przez nicienie jest bardzo trudna i dość kosztowna w leczeniu, dlatego warto postawić przede wszystkim na profilaktykę. W jaki sposób nicień sercowy może zagrażać naszym psom?

Skąd się bierze nicień sercowy u psów?

Psy zarażają się nicieniem sercowym w bardzo prozaiczny sposób – poprzez ukąszenia komarów. W wyniku ugryzienia przez zarażonego komara dochodzi do przeniesienia larw nicienia na psa, które następnie rozwijają się w sercu zwierzęcia przez kilka miesięcy, negatywnie wpływając na wydolność futrzaka. Diagnozę dirofilariozy stawia się na podstawie badań krwi oraz echa serca.

Nicień sercowy u psów – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem dirofilariozy jest kaszel, zwłaszcza po większym wysiłku. Choć oczywiście jest to objaw nieswoisty i może wskazywać na wiele różnych schorzeń, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i przeprowadzić niezbędne badania, by wdrożyć odpowiednie leczenie. To ważne, ponieważ zdarza się, że jest to jedyny widoczny objaw łagodnej postaci zarażenia nicieniem sercowym.

Do innych objawów zarażenia nicieniem sercowym należy spadek wydolności zwierzęcia, a co za tym idzie odrętwienie i spadek aktywności. Jeśli psiak męczy się znacznie szybciej niż dawniej, istnieje możliwość, że zmaga się z dirofilariozą.

W miarę rozwoju pasożyta w organizmie może pojawić się także pogorszenie apetytu, utrata masy ciała czy niewydolność serca objawiająca się słyszalnymi w czasie badania szmerami lub wodobrzuszem. Do innych niepokojących objawów należą omdlenia, niedokrwistość, podniesione ciśnienie, przyspieszona praca serca oraz krew w moczu psa. Obserwując którykolwiek z tych objawów u naszego pupila powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii, przeprowadzić diagnostykę i wdrożyć niezbędne leczenie.

Dlaczego z podejrzeniem dirofilariozy należy działać szybko? Choroba może mieć bardzo ciężki przebieg i wraz z rozwojem nicieni prowadzić do zastoinowej niewydolności serca, a także zaburzeń oddychania, omdleń, a nawet do wstrząsu i śmierci zwierzęcia. Nawet jeśli uda się wdrożyć odpowiednie leczenie, często zwierzę musi zmagać się z długotrwałymi powikłaniami po zarobaczeniu.

Dirofilaria immitis – profilaktyka

Zamiast martwić się ciężkim i kosztownym leczeniem, lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Aby uniknąć zarażenia nicieniem sercowym wystarczy zabezpieczyć psa przed ugryzieniem komarów wybierając odpowiedni preparat w profilaktyce przeciwkleszczowej.

Dodatkowo warto pamiętać o regularnym, profilaktycznym odrobaczaniu naszych psów, nawet jeśli nie wykazują one żadnych widocznych objawów zarobaczenia. Dzięki temu można zdusić problem w zarodku, zabijając larwy pasożyta, zanim zdążą się rozwinąć.