Jak przygotować się do opieki nad królikiem?

Popularne pupile

Króliki są bardzo popularne wśród domowych zwierząt. Są to zwierzęta, które z reguły łatwo nawiązują kontakty z ludźmi, a my dzięki temu możemy spędzać miłe chwile na wspólnej zabawie. Przed zakupem królików powinniśmy się zastanowić, czy na pewno podołamy wszystkim obowiązkom. Musimy także przemyśleć kwestię finansową. Zwierzęta te mogą dość często chorować, a to wiąże się z wizytami u weterynarza, za które będziemy musieli sporo płacić. Dlatego lepiej nie kupować zwierząt w sklepach zoologicznych, ponieważ są one źle karmione od małego, co w przyszłości może wpływać na obniżoną odporność i krótsze życie. Najlepiej jest kupić królika w hodowli. Ceny rasowych królików zaczynają się od około 200 złotych. Jest to dobra cena, gdyż zwierzęta są tam trzymane w godnych warunkach i mają zapewnione odpowiednie jedzenie, oraz opiekę weterynaryjną. Możemy także adoptować królika np. z fundacji.

Przed pojawieniem się królika w domu musimy wszystko przygotować. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest klatka. To w niej królik będzie spędzał większą część dnia. Minimalna długość klatki dla jednego królika to 100 centymetrów. Jednak są to zwierzęta stadne i lepiej czują się w grupie. Dla dwóch osobników minimalna długość klatki to 120 centymetrów, jednak jest to minimum i lepiej kupić większą. W sklepach możemy dostać klatki o długości 160 centymetrów. Najlepszym wyjściem jest kupienie kojca takiego jak dla psa i ułożenie go na podłodze. Króliki łatwo jest nauczyć załatwiania do kuwety, dlatego nie musimy całego kojca lub klatki wykładać żwirkiem. Na początku całość możemy wyłożyć podkładami higienicznymi, a żwirek drewniany damy tylko do kuwety. Do klatki musimy także dokupić paśnik na siano i poidełko. Wodę możemy również podawać w misce. Najlepszym wyborem misek na jedzenie i na wodę będą duże miski ceramiczne. Są one ciężkie, przez co króliki ich nie przewrócą co może mieć miejsce w przypadku ich plastikowych odpowiedników. W klatce bądź kojcu możemy umieścić legowisko, hamak lub tunel. Dzięki tym akcesoriom umilimy królikom czas spędzony w klatce. Króliki powinniśmy wypuszczać przynajmniej na godzinę dziennie, żeby mogły się wybiegać.

Czym karmić królika?

Podstawą żywienia królika jest siano, które musi być stale dostępne w paśniku. Jest ono potrzebne do prawidłowej pracy układy pokarmowego. Oprócz siana króliki powinny jeść suszone zioła. W sklepach dostaniemy gotowe mieszanki ziół i kwiatów. Takie mieszanki możemy również sami tworzyć, jeśli kupimy różne rodzaje suszonych ziółek. Dzięki temu codziennie będziemy mogli tworzyć różnorodne posiłki. Gałązki i kory drzew są również ważne w diecie królików, gdyż pomagają ścierać ich stale rosnące zęby. W tym celu możemy zakupić również suszony korzeń mniszka, który jest uwielbiany przez króliki. Na kolejnym miejscu w diecie naszych królików są świeże warzywa. Niektórzy unikają ich podawania i skupiają się na dawaniu głównie suszonych pokarmów, jednak warto od małego uczyć królika jeść świeże warzywa. Dzięki temu dieta naszego pupila będzie jeszcze bardziej urozmaicona. Ostatnim elementem w żywieniu królików jest suchy pokarm. Najlepszy jest ten w formie granulatu. W wyborze powinniśmy się kierować składem i tym, żeby nie zawierał zbóż, które są szkodliwe dla królików. Możemy Podawać łyżkę dziennie dla jednego królika, gdyż ma to być tylko dodatek do diety, który uzupełni ewentualne niedobory.