Jesteś na diecie wege? Sprawdź jakie symptomy świadczą o niedoborze witamin w organizmie

Istnieje szereg sygnałów wysyłanych przez organizm, które świadczą o wyraźnym i oczywistym niedoborze witamin. W poniższym artykule omówimy objawy świadczące o niedoborze witamin oraz co robić, aby tego uniknąć.

Nadmierne wypadanie włosów

Jeśli Twoje włosy bardzo łatwo wypadają z powodu osłabienia, to bardzo prawdopodobne, że w Twoim organizmie występuje niedobór witaminy B8. Oprócz utraty włosów, u osoby chorej może wystąpić znaczne zwiększenie liczby siwych włosów i zaczerwienienie skóry głowy. W takiej sytuacji zaleca się spożywanie większej ilości tłustych ryb, orzechów włoskich lub żółtek jaj.

Wolno gojące się rany

Jest to objaw, który może świadczyć o niedoborze witamin C i K lub o zbyt wysokim poziomie cukru we krwi. Poza tym, że rany goją się później niż zwykle, istnieją inne wyraźne oznaki braku tych witamin, takie jak opuchnięte dziąsła lub siniaki na różnych częściach ciała. Dekompensacja tych witamin jest w dużej mierze spowodowana całkowicie niezrównoważoną dietą. W wielu przypadkach przyczyną niedoboru witaminy K w organizmie jest przyjmowanie niektórych antybiotyków.

Częste infekcje

Częste infekcje mogą być w dużej mierze spowodowane niedoborem witaminy A. Poza infekcjami, osoba cierpiąca na niedobór witaminy A może mieć skórę znacznie bardziej suchą niż zwykle. Warto poczytać newsy w serwisie www.zdrowieonline.pl, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tym problemem. Na pewno w takiej sytuacji zaleca się włączenie do diety takich produktów, jak ryby, mięso, żółte lub czerwone owoce i warzywa.

Owrzodzenia ust

Pojawianie się owrzodzeń jamy ustnej jest w dużej mierze spowodowane znacznym niedoborem zarówno witaminy B, jak i B12. Aby tego uniknąć, należy włączyć do diety pokarmy bogate w kwas foliowy, takie jak nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa liściaste, mięso lub ryby.

Większe niż zwykle zmęczenie

Nadmierne zmęczenie może być wyraźnym sygnałem, że organizm potrzebuje witamin z grupy B i C. Temu wyraźnemu objawowi towarzyszą inne sygnały ostrzegawcze, takie jak senność o każdej porze dnia. Witaminy te są niewystarczające, gdy dieta jest uboga w produkty zbożowe, owoce i warzywa. Aby zwiększyć ilość energii w ciągu dnia, należy wprowadzić do diety wiele produktów, takich jak owoce cytrusowe, zboża, mięso i warzywa.