Sos rybny – skąd pochodzi i w jaki sposób jest wytwarzany?

Historia produkcji sosu rybnego wywodzi się z Starożytnego Cesarstwa Chińskiego, a ściślej mówiąc z dzisiejszej części południowych Chin. Badania historyków wykazały, że historyczne zapiski o jego produkcji datowane są na II tysiąclecie przed naszą erą. Dzisiaj sos rybny jest dostępny prawie we wszystkich europejskich supermarketach, a używają przede wszystkim jego miłośnicy do sporządzania i przyprawiania dań kuchni orientalnej.

Produkcja sosu rybnego

Sposób produkcji jest niezwykle prosty. Sos rybny jest wytwarzany podczas fermentacji ryb, które ówcześnie leżały w osolonej wodzie. W zależności od regionu, w którym jest produkowany niektórzy używają zazwyczaj surowych sardynek, a inni wytwarzają go z wcześniej ususzonych na słońcu różnych gatunków ryb.
Proces fermentacji trwa niezwykle długo. Surowe bądź suszone ryby są odpowiednio krojone i wkładane do dużych beczek, w których znajdują się bardzo skrupulatnie dobrane ilości wody i soli.

Beczkę przykrywa się bardzo szczelnie, tak aby nie dochodziło tam powietrze matami bambusowymi i wystawia na słońce. Ryby fermentują w ten sposób ponad kilka miesięcy. Im dłużej proces ten będzie zachodził, tym zapach i smak sosu będzie intensywniejszy.

Po upływie określonego czasu sos zostaje odcedzony i zlewamy do butelek. Jego zapach jest tak intensywny, że spokojnie można stwierdzić, że ma on wielu miłośników, jednakże niektórzy z nas sosu rybnego wręcz się wystrzegają. Do czego nadaje się tego rodzaju sos? Przypomina on troszkę sos sojowy lub sos worcestershire. W Chinach i krajach południowej Azji jest używany przede wszystkim do sałatek i dań gotowanych.

Warto dodać, że taki sos rybny jest dosyć znany i popularny w nadmorskich miejscowościach na północy Polski. Serwują go również np. w Gdynii, dlatego warto sprawdzić listę gdyńskich restauracji na stronie gdyniaonline.pl i spróbować takiego rybnego sosu od fachowców w kuchni.