Zwierzęta, rośliny i cztery pory roku.

Zimą drzewa nie kwitną, nie owocują, rośliny nie rosną. Zwierzęta dzięki zamarzniętej ziemi i warstwie śniegu mają utrudniony dostęp do wody i pożywienia. Dlatego dużą rolę ma tutaj praca leśników. Jeśli w paśnikach nie będzie jedzenia zwierzętom trudno będzie przetrwać zimę. Zwierzęta domowe potrzebują ocieplonej budy, dostęp do ciepłego pożywienia, letniej wody. W duży mróz należy ograniczyć spacery psów by nie odmroziły łap. Pamiętajmy też o zwierzętach bezdomnych, mieszkających w schroniskach oraz ptakach.

Sklepy zoologiczne-Krytycznie

Pierwsze oznaki wiosny.

Gdy topnieją śniegi, opuszczają nas mrozy przylatują do nas skowronki. Robi się coraz weselej. Pogoda jest nadal zmienna, więc dobrze te ptaki też dokarmiać. Na spacerach w lesie możemy zobaczyć małe zajączki. Gniazda budują sobie gawrony. W słoneczne dni spod liści wysunąć może się cytrynek. Jeszcze nic nie kwitnie, a wybija się spod śniegu przebiśnieg. Zobaczyć możemy małe wiewiórki. Spod zeschłych liści będzie próbował wyjść zaspany jeż, aby szukać pożywienia. Ze szczelin, z mułu, spod kamieni wychodzą żaby i składają skrzek. Widać też coraz więcej ptaków: pliszkę, czajkę. Wszystkie budują gniazda. Budzą się również pszczoły i wylatują na krótkie wycieczki. W lesie zakwitają przylaszczki, forsycje, brzoza i kasztanowiec wypuszcza pączki. W górach kwitną krokusy, a w rowie, na trawniku, polu podbiały.

Co nam daje wiosna?

W dalszym ciągu w coraz cieplejszym słonku pojawiają się rośliny. Na brzegu lasu zakwitnie sasanka, pierwiosnek, fiołki, konwalie, poziomki. W sadach kwitną drzewka owocowe. Wokół gniazd poruszają się ptaki: mysikrólik, szpaki, jaskółki. Kwitnie bez. W lesie pojawiają się lisiątka, małe dziki, małe borsuki, Coraz częściej usłyszeć można kukułkę i wilgę. Budzą się też mrówki i inne stworzenia. Gałęzie puszczają drobne listki.

Lato wokół nas.

W lesie powstają coraz większe mrówcze kopce. Wygrzewają się w lesie, w ciepłym słońcu jaszczurki, a w górach salamandry plamiste. Wszędzie poruszają się robaki, owady, motyle, osy. Wieczorami na dworze dokuczają komary. Gałęzie gęsto pokryte liśćmi, w sadach pąki, liście i owoce. w ogrodach na skopanych grządkach wyrastają warzywa. Wokół domów kwiaty. Lasy, łąki, parki, stawy tętnią życiem.

Szaruga jesienna i złota jesień.

Po deszczowych nocach rosną fioletowe wrzosy i pojawiają się grzyby. W lasach robi się ruch. Zbieramy w ogródkach warzywa, w sadach owoce, a w lasach grzyby. Zwierzęta i ludzie robią zapasy na zimę. Ptaki opuszczają swoje gniazda i odlatują do ciepłych krajów. Zwierzęta szykują się do zimowego snu. Liście zmieniają kolor, a następnie spadają z drzew. Robi się deszczowo i szaro wokół nas. Pozostaje przed zimą zrobić karmniki dla ptaków, ocieplić budę psa, zabezpieczyć krzewy i drzewka przed mrozem.