Zimą drzewa nie kwitną, nie owocują, rośliny nie rosną. Zwierzęta dzięki zamarzniętej ziemi i warstwie śniegu mają utrudniony dostęp do wody i pożywienia. Dlatego dużą rolę ma tutaj praca leśników. Jeśli w paśnikach nie będzie jedzenia zwierzętom trudno będzie przetrwać zimę. Zwierzęta domowe potrzebują ocieplonej budy, dostęp do ciepłego pożywienia, letniej wody. W duży mróz należy ograniczyć spacery psów by nie odmroziły łap. Pamiętajmy też o zwierzętach bezdomnych, mieszkających w schroniskach oraz ptakach.
Pierwsze oznaki wiosny.
Gdy topnieją śniegi, opuszczają nas mrozy przylatują do nas skowronki. Robi się coraz weselej. Pogoda jest nadal zmienna, więc dobrze te ptaki też dokarmiać. Na spacerach w lesie możemy zobaczyć małe zajączki. Gniazda budują sobie gawrony. W słoneczne dni spod liści wysunąć może się cytrynek. Jeszcze nic nie kwitnie, a wybija się spod śniegu przebiśnieg. Zobaczyć możemy małe wiewiórki. Spod zeschłych liści będzie próbował wyjść zaspany jeż, aby szukać pożywienia. Ze szczelin, z mułu, spod kamieni wychodzą żaby i składają skrzek. Widać też coraz więcej ptaków: pliszkę, czajkę. Wszystkie budują gniazda. Budzą się również pszczoły i wylatują na krótkie wycieczki. W lesie zakwitają przylaszczki, forsycje, brzoza i kasztanowiec wypuszcza pączki. W górach kwitną krokusy, a w rowie, na trawniku, polu podbiały.
Co nam daje wiosna?
W dalszym ciągu w coraz cieplejszym słonku pojawiają się rośliny. Na brzegu lasu zakwitnie sasanka, pierwiosnek, fiołki, konwalie, poziomki. W sadach kwitną drzewka owocowe. Wokół gniazd poruszają się ptaki: mysikrólik, szpaki, jaskółki. Kwitnie bez. W lesie pojawiają się lisiątka, małe dziki, małe borsuki, Coraz częściej usłyszeć można kukułkę i wilgę. Budzą się też mrówki i inne stworzenia. Gałęzie puszczają drobne listki.
Lato wokół nas.
W lesie powstają coraz większe mrówcze kopce. Wygrzewają się w lesie, w ciepłym słońcu jaszczurki, a w górach salamandry plamiste. Wszędzie poruszają się robaki, owady, motyle, osy. Wieczorami na dworze dokuczają komary. Gałęzie gęsto pokryte liśćmi, w sadach pąki, liście i owoce. w ogrodach na skopanych grządkach wyrastają warzywa. Wokół domów kwiaty. Lasy, łąki, parki, stawy tętnią życiem.
Szaruga jesienna i złota jesień.
Po deszczowych nocach rosną fioletowe wrzosy i pojawiają się grzyby. W lasach robi się ruch. Zbieramy w ogródkach warzywa, w sadach owoce, a w lasach grzyby. Zwierzęta i ludzie robią zapasy na zimę. Ptaki opuszczają swoje gniazda i odlatują do ciepłych krajów. Zwierzęta szykują się do zimowego snu. Liście zmieniają kolor, a następnie spadają z drzew. Robi się deszczowo i szaro wokół nas. Pozostaje przed zimą zrobić karmniki dla ptaków, ocieplić budę psa, zabezpieczyć krzewy i drzewka przed mrozem.