Dlaczego karma dla psa junior nie interesuje Twojego szczeniaka i co z tym możesz zrobić?

Nie jest niczym niezwykłym, że pies raz na jakiś czas traci apetyt. Jednak, jeśli Twój pies odmawia jedzenia, może to być oznaką głębszego problemu. Każda nagła utrata apetytu, która nie pasuje do Twojego psa i trwa dłużej niż jeden lub dwa posiłki, wymaga uwagi weterynarza – inaczej szczeniak zachoruje. Wyjaśniamy powody, dla których szczenięta czasami odmawiają jedzenia, jaką rolę w tym pełni odpowiednia karma dla psa junior i skąd wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc do weterynarza. 

Dlaczego szczenięta odmawiają jedzenia?

Anoreksja – lub utrata apetytu – może być nagła, gdy szczenię nagle odmawia jedzenia lub stopniowo, tak że z czasem je mniej. Wiele czynników może przyczynić się do anoreksji Twojego szczeniaka, a źle dopasowana karma dla psa junior jest jednym z nich. Młode szczenięta mają mniejsze rezerwy tłuszczu niż dorosłe psy i nie mogą wytrzymać bez jedzenia dłużej niż około 12 godzin, inaczej będą potrzebować pomocy medycznej. Szczenięta mniejszych są szczególnie podatne na potencjalnie śmiertelne spadki poziomu cukru we krwi (hipoglikemia), jeśli nie przyjmą karmy dla psa junior w odpowiednim czasie. 

Niektóre wybredne szczenięta rozwijają preferencje dotyczące pewnej konkretnej karmy dla psa junior i odmawiają jedzenia czegokolwiek innego. Kiedy poddajesz się szczeniakowi i karmisz go pożądanym pokarmem, nauczysz go, jak sobie z tym radzić. Jeśli weterynarz potwierdził, że szczeniak jest poza tym zdrowy, praktykowanie „twardej szczenięcej miłości” może przekonać go do zjedzenia wybranego przez Ciebie jedzenie podczas planowego karmienia. 

Stres i wysokie temperatury a karma dla psa junior

Stres może stłumić chęć jedzenia u Twojego zwierzaka i to nawet najlepszej karmy dla psa junior. Na przykład, pozostawienie psa w hodowli lub zmiana harmonogramu pracy właściciela, która powoduje lęk separacyjny, może również tłumić apetyt psa. Już nawet sam stres domowników może wywołać u szczególnie wrażliwego psa anoreksję. Wysokie temperatury na zewnątrz mogą również zabić apetyt zwierzęcia, bez względu na to jak dobra karma dla psa junior czeka na niego w misce. 

Co jeszcze może obniżyć apetyt szczeniaka na karmę dla psa junior i inne pożywienie? 

  • choroby,  
  • pasożyty, 
  • ząbkowanie. 

 Anoreksja jest jednym z najczęstszych objawów choroby u psów i może wystąpić w połączeniu z gorączką, jeśli występuje infekcja. Zagrażające życiu infekcje wirusowe, takie jak parwowirus, powodują anoreksję. Nosówka i inne mniej poważne infekcje, takie jak infekcja górnych dróg oddechowych lub pasożyty jelitowe, również powodują anoreksję.