Współczesny rynek obfituje w niesamowitą mnogość oraz różnorodność pożywienia przeznaczonego psom. Z jednej strony jest to jego spora zaleta, z drugiej natomiast przyczyna niemałych problemów z podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do zakupu. Jeśli chcesz ułatwić sobie ten proces, zapoznaj się z przygotowanym poniżej krótkim poradnikiem zakupowym.
W pierwszej kolejności zweryfikuj stan zdrowia swojego czworonoga
Dobra karma dla psa musi przede wszystkim precyzyjnie odpowiadać jego indywidualnym potrzebom. Te zaś są tym bardziej specyficzne, im gorszy jest stan zdrowia zwierzaka. Specjalistyczna dieta wymagana jest m.in. przy zaburzeniach układu pokarmowego, chorobach metabolicznych, a także przy schorzeniach nerek, trzustki czy wątroby. W związku z tym, jeżeli nie masz pewności co do kondycji pupila, na początek skonsultuj się z weterynarzem, który prowadzi Twojego psa, a w poważniejszych przypadkach rozważ kontakt ze specjalistą dietetykiem.
Przed zakupem karmy dla zwierząt przeanalizuj jej skład
Dorosłe psy w dobrym stanie zdrowia powinny spożywać pokarm obfitujący przede wszystkim w biało zwierzęce i zawierający jednocześnie relatywnie mało węglowodanów. Nie należy obawiać się przy tym tzw. przebiałczenia, ponieważ zjawisko to jest wyłącznie wymysłem. Gdyby w diecie psa faktycznie znajdowało się za dużo białka (o co jest naprawdę trudno), jego organizm i tak ostatecznie przetworzyłby go po prostu na energię na analogicznej zasadzie, jak z węglowodanami czy tłuszczem.
W przypadku braku wskazań od weterynarza dotyczących konieczności stosowania monobiałkowej diety warto sięgać przede wszystkim po karmy dla zwierząt bogate w różne rodzaje mięsa. Duża zawartość oraz różnorodność składników mięsnych w karmie, a także wspomniana wcześniej niewielka obecność węglowodanów odpowiada bowiem naturalnym potrzebom żywieniowym psów.
Sprawdź, czy określona karma jest pełnoporcjowa
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię mokra, czy też sucha karma dla Twojego pupila, w każdym przypadku musisz upewnić się, że odpowiada ona wymogom żywieniowym ustalonym przez AAFCO lub FEDIAF (renomowane instytucje opracowujące optymalne wytyczne żywieniowe dla zwierząt domowych). Informacja ta powinna być wprost podana na opakowaniu produktu. Jej brak oznacza, że dany wyrób nie jest karmą bytową (przeznaczoną do stosowania na co dzień), a jedynie uzupełniającą, na takiej samej zasadzie jak np. przysmaki dla psa.
Postaw na sprawdzonego producenta
Szczegółowe analizowanie od podstaw specyfiki karmy dla psa za każdym razem, gdy chcemy ją zmienić, to trudne i wyczerpujące zajęcie. Aby je sobie ułatwić i nie wykonywać regularnie tej samej pracy, warto poruszać się po ofertach sprawdzonych przez wielu konsumentów i polecanych przez licznych weterynarzy producentów. Jednym z najbardziej cenionych na polskim rynku jest obecnie marka Acana. Pochodząca od niej sucha karma dla psa jest świetnie zbilansowana i bazuje na naturalnych oraz świeżych składnikach. Ponadto jest również silnie zróżnicowana, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz jej wariant precyzyjnie dopasowany do indywidualnych potrzeb Twojego pupila.