Dzikie zwierzęta w miastach

Pandemia spowodowała duże spowolnienie ludzkiej aktywności. To pozwoliło wszelkim rodzajom dzikich zwierząt rozgościć się w miastach i wokół nich, od dzików w Rzymie po dzikie indyki w Oakland w Kalifornii. Ponieważ my, ludzie, wciąż się rozwijamy i zajmujemy coraz więcej miejsca, dzielenie naszych miast z dzikimi zwierzętami może być naszą najlepszą szansą na ich ochronę. Czy możemy nauczyć się współistnieć ze zwierzętami w miejskim świecie?

Co dzikie zwierzęta w ogóle robią w miastach?

Często nie mają zbyt wielkiego wyboru. W 2007 roku na świecie nastąpił punkt zwrotny. Po raz pierwszy więcej ludzi mieszkało w miastach niż na obszarach wiejskich. Do 2050 roku dwie trzecie ludności świata będzie mieszkać w miastach lub w ich pobliżu. Co więcej, sama liczba ludzi na naszej planecie po prostu rośnie. Obecnie żyje ponad 7,5 miliarda ludzi. Do 2050 roku liczba ta wyniesie około 9,8 miliarda. Oznacza to więcej budynków, aby pomieścić tych wszystkich ludzi. Więcej ziemi pod uprawę żywności, aby wyżywić tych wszystkich ludzi. A to z kolei oznacza większe zajmowanie lasów, pól i rzek.

Jak więc zwierzęta i ludzie mogą żyć razem na obszarach miejskich?

Jednym ze sposobów jest koncepcja rewildingu miejskiego. Jest to rosnący trend polegający na przekształcaniu obszarów miejskich z betonowych kolosów w coś bardziej atrakcyjnego, dzięki czemu natura i zwierzęta mogą się tam ponownie osiedlić. Na przykład Waszyngton w USA ma więcej terenów zielonych w przeliczeniu na mieszkańca niż prawie każde inne miasto. Każdego roku sadzi się tam około 11 000 drzew. A miasto przyjęło kilka surowych przepisów dotyczących zanieczyszczeń, aby poprawić jakość wody w okolicy. Wszystko to sprawia, że do miasta wraca więcej ptaków, ryb i gadów. Niektórzy znawcy zwierząt mówią nawet o tym mieście, jako o miejskim raju dla dzikich zwierząt. Dzikie zwierzęta nierzadko odwiedzają miasta w Polsce – przeczytaj o dzikich zwierzętach na ulicy Wałbrzycha.

Jaki wpływ mają zwierzęta na miasta?

Kiedy wyobrażamy sobie dzikie zwierzęta w miastach, łatwo jest myśleć o problemach, jakie mogą one powodować, na przykład o dziku atakującym człowieka. W rzeczywistości jednak doniesienia o jakichkolwiek atakach lub obrażeniach są niezwykle rzadkie. O wiele bardziej powszechne jest, że zwierzęta miejskie są uciążliwe lub są szkodnikami, przewracają kosze na śmieci i tym podobne. Ale te zwierzęta nadal odgrywają ważną rolę w miastach, a ich usunięcie może zakłócić ekosystem i spowodować spustoszenie w łańcuchu pokarmowym innych zwierząt.