Akwarium Gdyńskie – piękno wodnego, zwierzęcego świata.
W latach dwudziestych XX wieku w Helu powstało Morskie Laboratorium Rybackie, gdzie pracownicy w akwariach i gablotach stworzyli zbiory okazów zwierząt i roślin morskich. W latach trzydziestych zbiory zostały wystawione w „Muzeum Bałtyckim”, które stało się atrakcją turystyczną Helu. Morskie Laboratorium Rybackie zmieniło nazwę na Stację Morską i w latach 1938/1939 zostało przeniesione do Gdyni. W roku 1949 roku Stacja zmieniła nazwę na Morski Instytut Rybacki.
Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie swoją działalność prowadzi od 1971 roku. W 2003 roku zmieniono nazwę obowiązującą do dzisiaj na Akwarium Gdyńskie, a od 2005 roku obiekt jest ogrodem zoologicznym, mającym charakter naukowo-dydaktyczny, prowadzi edukację ekologiczną, prezentuje piękno fauny i flory środowiska morskiego, i lądowego wszystkich kontynentów. To największa placówka tego typu w Polsce.
Ten nowoczesny, trzypiętrowy obiekt prezentuje ekspozycję 68 akwariów, 1500 żywych organizmów wód morskich i słodkowodnych, z 250 różnych gatunków. Część ekspozycji muzealnej to także płaskorzeźby ścienne gadów, ptaków i ssaków morskich.
Część wystawiennicza to 7 sal tematycznych, które prezentują zbiory z dziedziny oceanografii, akwaria z florą i fauną morską oraz słodkowodną.
1. Amazonia to parter Rotundy, cztery olbrzymie zbiorniki wodne, ze zwierzętami i roślinnością w naturalnym środowisku Ameryki Południowej. Terraria o wysokiej wilgotności powietrza prezentują południowoamerykańską florę i faunę podwodnego świata Amazonii (świat zwierząt i roślin bagiennych). Mieszkańcami Akwarium są płaszczki, piranie czerwone, anakondy zielone, największe pływające ryby wód słodkich – arapaimam, płaszczki słodkowodne.
2. Najstarsza sala ekspozycyjna to Sala Dydaktyczna, gdzie możemy obejrzeć kolekcję gadów, ptaków i ssaków morskich, w tym niektóre gatunki żółwi wodnych. Plansze ścienne to informacje związane z życiem morza, połowem ryb, anatomią, ekologią wodnego świata zwierząt. Efektowna plansza systematyki zwierząt znajduje się między I a II piętrem i przedstawia wymiary porównawcze, zwierzęcych „olbrzymów”, występujących w wodach wszystkich oceanów, w porównaniu do płetwala błękitnego, największego żyjącego ssaka. Płaskorzeźba płetwala błękitnego, kałamarnicy, diabła morskiego jest oceaniczną ciekawostką Sali Dydaktycznej. Do ciekawszych okazów należą prezentowane na planszach: potwory z głębin, pingwin białobrewy, albatros, jesiotr ostronosy, delfin pospolity czy rekin młot. Uwagę przyciągają oświetlone gabloty ukazujące świat roślin i zwierząt Antarktydy, morza Oceanu Atlantyckiego – Morze Sargassowe, świat raf koralowych i roślinności wybrzeży morskich w niemal całej strefie tropikalnej. Ścianę zdobi kolekcja muszli świata.
3. Sala Bałtycka – na III piętrze budynku, umieszczono mapą plastyczną dna Morza Bałtyckiego, z topografią Bałtyku, jej najgłębszymi miejscami np. Głębia Landsort (459m), Głębia Gdańska (118m). W gablotach, eksponaty bałtyckich organizmów. Ciekawym eksponatem są nadbałtyckie ptaki oraz dorsz złowiony w rejonie Ławicy Słupskiej w 1974 roku o wadze 20 kg i 120 cm długości, włócznik złowiony w okolicy Ustki w 1991 roku o wadze 44 kg i 209 cm długości, długości miecza 63 cm. W jednym ze zbiorników znajdują się śmieci wyłowione z Bałtyku z opisem określającym czas ich rozkładu. Z okien Sali Bałtyckiej rozpościera się widok na Zatokę Gdańską, przy dobrej widoczności Półwysep Helski.
4. Sala o nazwie Zostera ukazuje siedlisko organizmów Zatoki Puckiej. Znajdziemy tu ryby słodkowodne, które ze względu na niewielkie natlenienie i zasolenie wód Zatoki, licznie w niej żyją.
5. Sala Rafa Koralowa to naturalne piękno kolorowej, największej żywej rafy koralowej w Polsce z jej naturalnymi mieszkańcami. Czternaście zbiorników wodnych, z których największy ma 3 tysiące litrów wody, wprowadzają nas w świat podmorskich raf koralowych. Oprócz przepięknych koralowców i bezkręgowców podziwiamy ryby o różnorodnych kształtach oraz przepięknym ubarwieniu. Jednym z przedstawicieli rafy koralowej jest konik morski (Hippocampinae), fascynujące stworzenia morskie – symbol Akwarium Gdyńskiego. Koniki w Akwarium pochodzą z własnej hodowli, to wrażliwe ryby z rodziny igliczniowatych, o wysokich wymaganiach środowiskowych (stopień zasolenia wody, pH wody, czy temperatura).
6. Sala Na Styku Lądu i Wody to ekspozycja zwierząt żyjących w środowisku lądowym i wodnym. Sportretowane okazy pochodzą z wód słodkich obu Ameryk oraz kontynentu afrykańskiego. W akwarium żyje największa ryba słodkowodna Ameryki Północnej, niszczuka krokodyla, która może przekroczyć 3 m oraz wagę 100 kg. Innym ciekawym okazem jest krokodyl krótkopyski, mieszkaniec strumieni, małych rzek oraz stawów, gęstych lasów deszczowych, salamandra meksykańska czy też jaszczurka wodna (słodkowodny gatunek płaza drapieżnego, z charakterystycznym pióropuszem ze skrzeli). Płytkie wody o mulistym dnie na obszarze od południowej Kanady po północne tereny Ameryki Południowej zamieszkuje żółw jaszczurowaty.
7. Sala z wodnymi zwierzętami świata to pierwsza sala Akwarium Gdańskiego, która prezentowała żywe zwierzęta. Organizmy zwierzęce żyjące w masach głębi wód oceanu – w zimnych wodach Północnego Pacyfiku, w tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkowej części Pacyfiku, w przybrzeżnych wodach Atlantyku. Przykładem zwierząt żyjących na głębinach to rekiny, ośmiornice, mureny, skrzydlice i wiele barwnych gatunków wód głębinowych.
W Akwarium Morskim znajdują się sale spełniające funkcje dydaktyczne z ofertą edukacyjną: Sala Multimedialna, Eksperymentalna Pracownia Wody, Laboratorium Biologiczne, Sala Ekologii Morza, Sala Przedszkolna. Centrum Edukacji kieruje swoją ofertę do dzieci, młodzieży szkolnej, studentów.